Každá země má svá práva a povinnosti ohledně zaměstnávání OZP (osoby zdravotně postižené). Jedno ale mají společné, integrovat zdravotně postižené osoby do společnosti a předcházet diskriminaci těchto osob ve všech oblastech života.
Teorie versus praxe
Teorie a praxe spolu mnohdy nejdou ruku v ruce. A zaměstnávání OZP, u nás i v zahraničí, je toho zdárným příkladem. Statistiky prokázaly, že z celkového počtu osob se zdravotním postižením, není ani polovina zaměstnána. Důvodem je zpravidla obava zaměstnavatelů z úprav pracoviště pro tělesně postižené a také mnohdy mylná domněnka, že OZP mají nižší vzdělanost.
Jak jsou na tom v Německu?
V ČR ukládá zákon povinnost všem zaměstnavatelům s více jak 25 zaměstnanci zaměstnat OZP ve výši povinného podílu 4 %. Obdobně, jen trochu přísněji, jsou na tom např. v sousedním Německu. Tady už při 16 zaměstnancích musí připadnout min. 6 % pracovních míst zdravotně postiženým. Ale i zde má zákon své mezery, a tak většina zaměstnavatelů toto nedodržuje, protože zákon neukládá povinnost aktivně vytvářet pracovní místa pro OZP.
Vláda však může sazbu zvýšit nebo snížit podle situace na trhu práce a úrovně nezaměstnanosti zdravotně postižených. Při nesplnění povinného podílu se odvádí poplatek, který jde výhradně na podporu zaměstnávání zdravotně postižených.
O trochu lépe než u nás jsou na tom se zaměstnáváním TZP (těžká zdravotní postižení). V případě 5-ti a více zaměstnaných TZP v jedné firmě, pak jeden vybraný (tzv. důvěrník) dohlíží na dodržování zákonů a povinností zaměstnavatele je veškerá rozhodnutí ohledně najímání a propouštění zdravotně postižených s ním konzultovat.
Povinný pdíl ve Francii
Ve Francii platí pro zaměstnavatele s více než 20 zaměstnanci povinnost zaměstnávat 6 % pracovníků se zdravotním postižením, a to v soukromém i státním sektoru. Pokud tuto povinnost nesplní, odvádí poměrnou částku buď do fondu Agefiph (agentura pro rozvoj zaměstnávání OZP v soukromém sektoru) nebo do státního fondu pro státní správu, státní nemocnice a místní a krajské samosprávy.
Severská země Finsko trochu jinak
Trochu jinak funguje zaměstnávání OZP ve vzdálenějším Finsku. Většina zdravotně postižených je součástí společností (tzv. sociální podniky), kde mají možnost pracovat na volném trhu v různých oborech. Po zaregistrování a splnění určitých podmínek mohou tyto společnosti žádat pro své tělesně postižené zaměstnance plat až ve výši tří čtvrtin.
V Nizozemsku na zkrácený úvazek
A pro příklad ještě jedna země, a to Nizozemsko, pro mnoho lidí též Holandsko. Zájmem této země je usnadnit přístup zdravotně postiženým osobám na pracovní trh a tím snížit počet těchto osob závislých na sociálních dávkách. Soukromníci podporují zdravotně postižené různými rekvalifikačními kurzy a integračními programy. Většina OZP pracuje v soukromém sektoru na zkrácený úvazek. Byla tu zřízena Komise pro rovné zacházení, která řeší diskriminaci, radí zaměstnancům a ve vládě má svůj poradní hlas.