Zdravotně postiženým občanům je v naší republice poskytovaná zvýšená ochrana na trhu práce. Tato zvýšená ochrana je definována v zákoně č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně v třetí části zákona, v § 67.
Pro tento účel zákon rozděluje osoby se zdravotním postižením do 3 kategorií podle závažnosti jejich postižení a to na TP, ZTP a ZTP/P. Tyto kategorie se kromě závažnosti daného postižení liší také stupněm podpory ze strany státu. Zařazení do určité kategorie je podmíněno zpracováním posudku od posudkového lékaře.
Vyznejme se ve zkratkách
Chceme-li zaměstnat osobu se zdravotním postižením, měli bychom se nejdříve vyznat v řadě zkratek, které se pro označení těchto osob používají. Nejčastěji se setkáváme s těmito zkratkami:
OZP = osoba se zdravotním postižením
TP = těžce postižený
ZTP = zvlášť těžce postižený
ZTP/P = zvlášť těžce postižený s potřebou průvodce
Setkat se však můžeme také se zkratkou ZPS = změněná pracovní schopnost, a ZZ = zdravotně znevýhodněný, i když tato označení již nejsou aktuální.
V čem spočívá zvýšená ochrana na trhu práce spočívá?
-
Pracovní rehabilitace
Stává, že dříve zdravou osobu zasáhne nějaké postižení a nemůže již vykonávat činnost, kterou vykonávala doposud. V takovém případě je možnost zažádat Úřad práce o zařazení do pracovní rehabilitace. Úřad práce připraví dohodu, kterou uzavře společně s OZP a na základě této dohody připraví také individuální plán pracovní rehabilitace. Cílem pracovní rehabilitace je získání a zejména pak udržení vhodného zaměstnání pro osobu se zdravotním postižením. Úřad práce pokrývá veškeré vzniklé náklady na tuto rehabilitaci.
-
Chráněné pracovní místo
Je-li osoba se zdravotním postižením připravena zařadit se do pracovního procesu, ale není ještě schopná přijmout běžné pracovní místo, může zaměstnavatel využít možnosti chráněného pracovního místa. Chráněné pracovní místo je pracovní místo zřízené zaměstnavatelem přímo pro osobu se zdravotním postižením. Založení takového místa je podmíněno sepsáním písemné dohody s Úřadem práce, a to před vznikem tohoto místa. Úřad práce poskytne zaměstnavateli na zřízení tohoto místa příspěvek, zaměstnavatel se ale zaváže, že toto místo udrží obsazené osobou se zdravotním postižením nejméně po dobu 3 let. Příspěvek na zřízení chráněného pracovního místa pro osobu se zdravotním postižením se liší stupněm zdravotního postižení dané osoby.
-
Chráněná pracovní dílna
Chráněná pracovní dílna je takové místo, kde zaměstnavatel zaměstnává více než 60 % zaměstnanců se zdravotním postižením.